Midt i Hørsholm stod engang et slot – et af de største og smukkeste i landet. Tag med forfatter Malene Rossau på kulturvandring i Hørsholm Slotshave søndag d. 20. juli.
Få et indblik i den fascinerende historie om et for mange ukendt slot: Hirschholm Slot. Med over 200 værelser, et indendørs springvand og tjenestefolk nok til at bebo en mindre by, blev slottet kendt som Nordens Versailles.
Slottet var en overdådig sommerresidens for kongefamilien, omgivet af et barokt haveanlæg og jagtlandskab og skabte de perfekte rammer for en af danmarkshistoriens mest kendte kærlighedsaffærer.
Det findes bare ikke længere…
Dato: søndag d. 20. juli, kl. 14. – 15.15.
Mødested: Hørsholm Egns Museum, Sdr. Jagtvej 2, 2970 Hørsholm.
Længde og varighed: 1,4 km, ca. 75 minutter.
Pris: 95 kr. + gebyr. Pris er inkl. entré til Hørsholm Egns Museum. Køb billet på YourTicket. Der er begrænsede antal pladser.
Husk gode gå-sko til græs/grus etc. Turen er egnet for ældre børn fra ca. 15 år. Rolige hunde i snor er velkomne på selve vandreturen, dog ikke indenfor på museet.
Hirschholm Slot var en del af Christian 7.’s barndom, og som enevældig konge blev slottet centrum for en skandaløs sommer: Livlægen, J.F. Struensee, regerede landet i kongens navn, og kærligheden mellem Struensee og dronningen stod i fuldt flor! Under opholdet fødte dronningen datteren Louise Augusta – kaldet la petite Struensee. Affæren kostede ikke kun Struensee livet, men blev også begyndelsen på enden for Hirschholm Slot, der stod i blot 66 år.
Inden da summede slottet af aktiviteter, når de kongelige flyttede ind: Taffelmiddage, koncerter, havespil, rideture, teaterforestillinger og udflugter. Mundskænken og skriveren førte regnskab, vinen blev hentet fra kælderen, sølvtøjet pudset, og både hønseplukkeriet og det kongelige køkken arbejdede på højtryk.
Malene Rossau kommer omkring det hele på denne spændende kulturvandring, der begynder i Hørsholm Egns Museums udstilling om Hirschholm Slot. Museets samling gemmer blandt andet på overdådige lysekroner og på hoveder fra ødelagte stenfigurer, der engang prydede slotshaven. Rygtet siger, at det måske var kongen selv, der smadrede dem, da han gik amok i haven i et af sine raserianfald.
Vandretur starter i Hørsholm Egns Museums udstilling om Hirschholm Slot, hvor vi ser genstande og inventar fra det nedrevne Hirschholm Slot.
Besøg Hørsholm Egns Museums særudstilling om ‘PH – uromager i Usserød’ efter vandreturen. Kom tæt på samfundsrevseren Poul Henningsen, der fra 1948 til sin død i 1967 boede i Usserød.
PH’s – hjemlige liv i Usserød var fyldt med skrivning, kreativitet og kendte gæster. Oplev, hvordan PH i de sidste årtier af hans liv kastede sig ud i store kampe i offentligheden: For børns rettigheder, for bedre forbrugeroplysning og mod popmusik.
Forfatter Malene Rossau.